• YR EMAIL BLAST

    SIGN-UP NOW to hear about news, important events and updates to Youthrunner.com!

    SUBSCRIBE

Frosh-Novice Meet

Description.

NJ Frosh/Novice Championships
Frosh - Girls

<< Back

Freshmen Girls 55 Meter Dash Finals                 
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Time
=====================================================================
  1 Nicole Sarao                 Pope John                       7.4
  2 Carolina Herrera             North Bergen                    7.6
  3 Keturah Orji                 Mount Olive                     7.7
  4 Suzie Nimoh                  Mount Olive                     7.8
  5 Stheline Sterling            Newark Tech                     7.8
  6 Amanda Simms                 Teaneck                         8.0

               Freshmen Girls 55 Meter Hurdles Finals                
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Time
=====================================================================
  1 Breaisha Morton              Passaic Co. V/T                 8.6
  2 Danielle Delgado             Franklin Smith-Hinson           8.9
  3 Jen Su                       Livingston                     10.2
  4 Miranda Hark                 Pope John                      10.3
  5 Kim Johnson                  Dumont                         10.3

                Freshmen Girls 200 Meter Dash Finals                 
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Time
=====================================================================
  1 B. Morton                    Passaic Co. V/T               27.10
  2 Keturah Orji                 Mount Olive                   27.20
  3 Nicole Sarao                 Pope John                     27.90
  4 Suzie Nimoh                  Mount Olive                   28.30
  5 Sara Shedler                 Suffern                       28.30

                Freshmen Girls 400 Meter Dash Finals                 
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Time
=====================================================================
  1 Sara Shedler                 Suffern                     1:03.40
  2 Shaye McCoy                  Ridge                       1:04.20
  3 Sarah Phinney                Ridge                       1:04.80
  4 Amrita Persaud               Suffern                     1:05.60
  5 Danielle Macera              Hasbrouck Heights           1:07.10
  6 Emily Croonquist             River Dell                  1:08.10

                 Freshmen Girls 800 Meter Run Finals                 
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Time
=====================================================================
  1 Clariss Modde                Voorhees                    2:33.21
  2 Claudia Cassavell            Voorhees                    2:40.21
  3 Eunice Lim                   Waldwick                    2:45.20
  4 Wendy Carranza               Kearny                      2:50.40
  5 Jennifer Caban               Dover                       2:50.50

                Freshmen Girls 1600 Meter Run Finals                 
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Time
=====================================================================
  1 Calleigh Higgins             Pope John                   5:40.00
  2 Angelique DeMeo              Tottenville                 5:40.50
  3 Laura Young                  Governor Livingston         5:42.00
  4 Heather Sootkoos             Sayreville                  5:42.50
  5 Katie McCavitt               Suffern                     5:49.10
  6 Lorna Sherwood Caballe       LAG                         5:50.40
  7 Kate Zendell                 Suffern                     5:52.10
  8 Cassandra Duitz              Suffern                     5:53.40

        Freshmen Girls 4x800 Meter Relay Finals        
=======================================================
    Team                                          Time
=======================================================
  1 Pope John A                                10:42.6
  2 Valley Central A                           10:43.7
  3 Mount Olive A                              10:49.4
  4 Livingston A                               11:44.7
  5 Tottenville A                              11:55.5
  6 Morristown A                               12:13.6

        Freshmen Girls 4x400 Meter Relay Finals        
=======================================================
    Team                                          Time
=======================================================
  1 Pope John A                                 4:25.6
  2 Watchung Hills A                            4:32.1
  3 Susan Wagner A                              4:53.5
  4 Elizabeth A                                 5:08.7
  5 Ridgefield Park A                           5:17.7

                   Freshmen Girls Long Jump Finals                   
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark
=====================================================================
  1 Amanda Simms                 Teaneck                      14-8.5
  2 Michaela Cao                 Bergenfield                 14-7.25
  3 Ianna Mcgregor               JFK                          14-3.5
  4 Vicky Sheridan               Pope John                      13-8
  5 Dina Naphor                  Pope John                   13-7.75

                  Freshmen Girls Triple Jump Finals                  
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark
=====================================================================
  1 Michaela Lao                 Bergenfield                 31-1.75
  2 Alanna Hitscherich           Pope John                      28-4
  3 Kyla Moutenot                Bergenfield                    27-0
  4 Michaela Pesce               Watchung Hills             25-11.75
  5 Dina Naphor                  Pope John                   24-8.75

                   Freshmen Girls High Jump Finals                   
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark
=====================================================================
  1 Brionna Singleton            Newark Tech                     5-0
  2 Shayla Harris                Kent Place                      4-6
  3 Breaisha Morton              Passaic Co. V/T                 4-4
  4 Ianna Mcgregor               JFK                             4-4
  5 Caroline Grace               Kent Place                      4-4

                   Freshmen Girls Shot Put Finals                    
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark
=====================================================================
  1 Braelyn Perez                Pope John                      29-9
  2 Elaine Minew                 Susan Wagner                  28-11
  3 Christina Abiola             Franklin Smith-Hinson        26-8.5
  4 Janyce Baytops               Newark Tech                  26-1.5
  5 Jessica Duthie               River Dell                     23-9
  6 Inderpreet Dhaliwal          Paramus Catholic             23-1.5

Event Dates

  • Begins:
  • Ends:

Location.

Lorem Ipsum Dolor

Past Results.

blog comments powered by Disqus