• YR EMAIL BLAST

    SIGN-UP NOW to hear about news, important events and updates to Youthrunner.com!

    SUBSCRIBE

Frosh-Novice Meet

Description.

NJ Frosh/Novice Championships
Frosh - Boys

<< Back

 Freshmen Boys 55 Meter Dash Finals                  
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Time
=====================================================================
  1 Thomas Jefferson             Passaic Co. V/T                 6.6
  2 Isaiah Campbell              Newark Tech                     6.8
  3 Mike Moshier                 Delbarton                       7.0
  4 Matt Oplinger                Delbarton                       7.1
  5 Anthony Eskin                Bergenfield                     7.2
  6 Justin Morris                JFK                             7.4

                Freshmen Boys 55 Meter Hurdles Finals                
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Time
=====================================================================
  1 Steven Kovalsky              Delbarton                       9.2
  2 Paul Ferreira                Ridgefield Park                 9.4
  3 Chris Kuras                  Pope John                       9.6
  4 Luis Gancalves               Watchung Hills                  9.6
  5 JP Quintero                  Dover                           9.6
  6 Josh Newell                  Newark Tech                     9.9

                 Freshmen Boys 200 Meter Dash Finals                 
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Time
=====================================================================
  1 Obafemi Animashaun           Union Catholic                23.80
  2 Tristan Dervish              Suffern                       24.00
  3 Isaiah Campbell              Newark Tech                   24.30
  4 Kenny Evely                  Union Catholic                24.80
  5 Thomas Jefferson             Passaic Co. V/T               24.90

                 Freshmen Boys 400 Meter Dash Finals                 
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Time
=====================================================================
  1 Obafemi Animashaun           Union Catholic                53.10
  2 Kenny Evely                  Union Catholic                55.20
  3 Tristan Dervish              Suffern                       55.60
  4 Mike Moshier                 Delbarton                     56.70
  5 Charles Parsons              Teaneck                       58.70

                 Freshmen Boys 800 Meter Run Finals                  
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Time
=====================================================================
  1 Ross Clarke                  Franklin Smith-Hinson       2:15.20
  2 William Villeda              Passaic                     2:16.00
  3 Max Brown                    Watchung Hills              2:21.40
  4 Rajan Patel                  Wall                        2:23.10
  5 Derek Siegal                 Union Catholic              2:25.60
  6 Chris St Onge                Governor Livingston         2:27.10

                 Freshmen Boys 1600 Meter Run Finals                 
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Time
=====================================================================
  1 Greg Arabagian               Morristown                   4:55.4
  2 Chris Mascetti               Hackensack                   4:55.9
  3 Scott Meehan                 Pope John                    4:57.3
  4 Mike Maguire                 Delbarton                    4:59.7
  5 Timmy Boston                 Suffern                      5:01.9
  6 Robbie Siegel                Delbarton                    5:02.7
  7 Mark Battista                Livingston                   5:03.8

        Freshmen Boys 4x800 Meter Relay Finals         
=======================================================
    Team                                          Time
=======================================================
  1 Morristown A                                9:26.0
  2 Livingston A                                9:33.9
  3 Delbarton A                                 9:38.3
  4 Pope John A                                10:04.0
  5 MSIT A                                     10:16.3

        Freshmen Boys 4x400 Meter Relay Finals         
=======================================================
    Team                                          Time
=======================================================
  1 Union Catholic A                            3:52.3
  2 Watchung Hills A                            4:05.4
  3 Passaic A                                   4:07.4
  4 MSIT A                                      4:19.4
  5 Hasbrouck Heights A                         4:19.7

                   Freshmen Boys Long Jump Finals                    
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark
=====================================================================
  1 Gabe Xavier                  Kearny                       17-8.5
  2 Jeff Noble                   Pope John                   16-11.5
  3 Raul Ferreira                Ridgefield Park                16-9
  4 Amauris Hernandez            Bergenfield                  16-1.5
  5 Jhoanner Victorio            Bergenfield                   15-11

                  Freshmen Boys Triple Jump Finals                   
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark
=====================================================================
  1 Raul Ferreira                Ridgefield Park              36-4.5
  2 Amauris Hernandez            Bergenfield                    34-3
  3 Jhoanner Victorio            Bergenfield                    33-7
  4 Brian Gerber                 Watchung Hills              32-3.75
  5 Chris Kuras                  Pope John                    31-8.5
  6 Justin Morris                JFK                          30-8.5

                   Freshmen Boys High Jump Finals                    
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark
=====================================================================
  1 Chris Smith                  Wall                            5-0
  2 Phil Brooke                  Northern Highlands              4-7

                   Freshmen Boys Pole Vault Finals                   
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark
=====================================================================
  1 Raul Ferreliea               Ridgefield Park                 9-6
  2 John Van Bunskick            Ridgefield Park                 8-0

                    Freshmen Boys Shot Put Finals                    
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark
=====================================================================
  1 David Nessenson              Governor Livingston          35-8.5
  2 Dylan Gramuglia              River Dell                   33-7.5
  3 Mike Serritella              Governor Livingston         32-10.5
  4 Martin Gross                 River Dell                    30-11
  5 Rolando Morales              Passaic                        30-3

Event Dates

  • Begins:
  • Ends:

Location.

Lorem Ipsum Dolor

Past Results.

blog comments powered by Disqus